V bioklimatickom parku Drieňová pri Rajci majú malú lamu!

Toto roztomilé mláďa sa volá Aďka a môžete si ho pozrieť naozaj z blízka. 

Lamy sú parnokopytníky a patria do ťavej rodiny. Najmenší druh lamy Lama Alpaka (Vicugna Pacos) pochádza z Peru a veľmi dobre pohybuje vo vysokohorských terénoch vďaka špeciálnym vankúšikom na  chodidlách. 

Mláďatá lamy prichádzajú na svet väčšinou po 11 mesiacoch avšak lamy vedia príchod svojho prírastku prispôsobiť počasiu. Pri narodení mláďatá vážia len jedno kilo. Rastú však mimoriadne rýchlo. Behom 9 mesiacov kedy sú odstavené dosiahne ich hmotnosť už 30 kilogramov. Rastú veľmi rýchlo až do 3 roku svojho života.

Lamy sú veľmi krotké a chovajú sa najmä kvôli mlieku a vlne. Jemnučké vlákna zo srsti alpaky sú duté a oproti merino vlne sú teplejšie, mäkšie, ľahšie a odolnejšie. Chov alpaky u nás na vlnu je pomerne náročný, pretože ideálne klimatické podmienky pre dosiahnutie optimálnej kvality vlny sú práve vo vysokohorských podmienkach Peru, či Uruguaji. Vlna sa strihá väčšinou na jar.

V našich podmienkach sa lamy chovajú viacmennej kvôli spásaniu trávy. Sú ideálne pri veľkých trávnatých areáloch. Ich výkaly poslúžia ako hnojivo a po vysušení sa hodia aj bio kúrenie s naozaj dlhou výhrevnosťou. 

Lamy sú čistotné, učenlivé, nenáročné a krotké zvieratá. Okrem iného sú aj výbornými a pozornými strážcami. Vďaka učenlivej povahe ich je možné trénovať dokonca ja na parkur. Ľahko sa naučia rôzne povely, chodiť po lávke, či podliezať prekážky. Sú dokonca vhodné aj na zooterapiu.

Bioklimatický park Drieňová rozhodne stojí za návštevu. Okrem lám v ňom nájdete mnoho ďalších hospodárskych zvierat v prirodzenom a pokojnom prostredí, gazdovský dvor, ovocný sad starých odrôd, včelie úle, pustovňu Antona Srholca, praktické školiace stredisko pre obnoviteľné zdroje energie. Je to úžasné prostredie stvorené nielen pre najmenších návštevníkov.